Amcaoğlu: Elektriğin zamlanmaması için elimden geleni yapacağım

Amcaoğlu: Elektriğin zamlanmaması için elimden geleni yapacağım
  • Manşet
  • 13 Şubat 2024 – 15:42 15:42

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu.

Amcaoğlu, ülkede yer alan perakende satış istihare eden tüm işletmelere elektronik etiket uygulamasının geleceğini söyledi.

Elektronik etiket uygulamasının gelmesiyle, bütün fiyat değişikliklerini başta Maliye Bakanlığı’nın karlılık oranındaki  bütün detayları görebileceğini söyleyen Amcaoğlu, Ekonomi Bakanlığı’nın da takip edebileceği bir ortamın oluşacağını aktardı.

Amcaoğlu, devlet tarafından hazırlanacak olan, ürünlerin satış fiyatlarıyla alakalı haksız rekabeti önleyici ve halka bilgi verecek web sayfalarının elektronik etiket uygulamasının gelmesiyle açılacağını bildirdi.

Marketlerdeki etiket üzerindeki fiyatların farklı olmasına ilişkin konuşan Amcaoğlu, “Bunu sorgulamak serbet piyasa ekonomisinde Maliye Bakanlığı’nın grevidir” dedi.

Bu durumda istişare edip bakanlıklar arası yardımlaşma yapılması gerektiğini söyleyen Amcaoğlu, “Görev Maliye Bakanlığı’na ait diye, maliyenin sırtına bir şeyler atıp, biz Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak görev bizim değildir deme gibi bir şansımız yok” diye konuştu.

Amcaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti İktdisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması protokolüne göre şekillendirildiği zaman, ülkede ayakları üzerinde duracak bir yapının var olduğunu söyledi.

“DÜNYADA YAŞANAN BİR ENFLASYON VE HAKSIZCA YAPILAN ZAMLAR VAR”

Alım gücünün korunması gerektiğinin altını çizen Amcaoğlu, “Dünyada yaşanan bir enflasyon ve haksızca yapılan zamlar var” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki zamları denetlemek için yapılacak olan elektronik etiket uygulamasının en kısa sürede hayat bulacağını aktaran Amcaoğlu, “Kimseye zam yapmayın deme hakkımız yok” dedi.

Hayat pahalılığının yüzde 3,84 olmasını değerlendiren Amcaoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in “Komite kurulması ve kurulacak komitede bir araştırama yapılması gerek” açıklamasıyla gerekli cevabın verildiğini söyledi.

Amcaoğlu, enflasyon sepetinin pandemi sonrasında yenilemediğini ve uygulamada olan enflasyon sepetinin içerisinde en yüksek ağırlığa sahip olan kararın, sabit telefon görüşmesi olduğunu belirterek, “Bunlar artık günümüzdeki ihtiyaçlarının tamamen dışında olan bir şeydir” dedi.

“ETİN, SÜTÜN VE EKMEĞİN İÇERİSİNDE OLACAĞI BİR ENFLASYON SEPETİNİN OLMASI LAZIM”

Enflasyon sepetinin yenilenmesinde hükümetin teknik bir çalışma içerisinde olmadığını söyleyen Amcaoğlu, “Etin, sütün ve ekmeğin içerisinde olacağı bir enflasyon sepetinin olması lazım” ifadelerini kullandı.

Elektrik zamlarıyla ilgili de konuşan Amcaoğlu, “Keşke Elektrik Kurumu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda olsaydı” ifadelerine yer vererek, elektrik kurumunda doğrudan kurulmuş bir muhasebe sisteminin olmadığını ve elektriğin zamlanmaması için elinden geleni yapacağını vurguladı.

 

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ