Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Altuğra: “Pandemi hastanesi ihtiyaç duyulması halinde hizmete hazır”

Altuğra: “Pandemi hastanesi ihtiyaç duyulması halinde hizmete hazır”

BRT’de yayınlanan ‘GündemArtı’ programına konuk olan Sağlık Bakanı Altuğra, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgının endemik boyuta indiğini açıklamaya hazırlandığı bir sırada, vakalarda yeniden artış yaşandığını söyledi.

Söz konusu artış ivmesinin KKTC’de de olduğunu ifade eden Altuğra, burada önem verilen noktanın hastaların hastalık sürecini nasıl geçirdikleri olduğunu kaydetti.

“HASTALARIN YÜZDE 99’U HASTALIK SÜRECİNİ EVDE GEÇİRİYOR”

Hasta olan kişi hastaneye yatıyor mu, yoğun bakıma yatıyor mu, ölüm oranı ne düzeydedir gibi durumları özellikle takip ediyoruz diyen Altuğra, “Koronavirüs hastalarının yüzde 99’u hastalık sürecini evde geçiriyor. Şu anda hastanemizde sadece sekiz Koronavirüs hastamız yatmaktadır. Tedavileri sürüyor ve durumları iyi. Koah, diyaliz ve kanser gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalardan oluşuyor. Paniğe kapılmaya gerek yok. Fakat kişisel sorumluluklarımızı aksatmaya da gerek yok” dedi.

“KİŞİSEL DUYARLILIK BİLİNCİYLE HAREKET EDİLMELİ”

Maske, mesafe ve hijyen kurallarının önemine vurgu yapan Altuğra, kişisel duyarlılık bilinciyle hareket etmek sorumluluğunun devam ettiğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanı Altuğra, her türlü duruma karşı tedbirlerini almış olduklarını ifade ederek, Pandemi Hastanesi’nin ihtiyaç duyulması halinde hizmete hazır bir durumda olduğunu kaydetti.

Pandemi Hastanesi olarak bilinen Acil Durum Hastanesi’nde üroloji ve göz servislerinin hizmet vermekte olduğunu dile getiren Altuğra, üç bloktan oluşan hastanenin bir bloğunun tamamen boş olduğunu ve vaka sayılarında beklenmedik artışlar yaşanması durumunda izole bir durumda devreye gireceğini aktardı.

Altuğra, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde boşaltılan üroloji servisinin de 28 yatak kapasitesi ile izole bir durumda hizmete hazır olduğunu belirterek, göğüs hastalıkları karantina bölgesinde de 54 yatağın hazırda beklediğini söyledi.

Pandemi Hastanesi’nin kapatılmadığının ve hizmette olduğunun altını çizen Altuğra, yatış sayısında yaşanan ciddi azalma karşısında, daha sağlıklı hizmet verebilmek adına farklı servislerin buraya taşınması kararını hekimlerle birlikte aldıklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ