Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

Altında sert satışlar

Altında sert satışlar

Altın güçlü satışlarla sert düştü, fiyatlar yılbaşından bu yana ilk kez 1,500 doların altına indi
Değerli metaller, merkez bankalarının acil teşvik tedbirlerinin hızla kötüleşen ekonomik görünümü iyileştirmeye yetmeyeceği endişeleri ile bir kez daha darbe aldı.

Altın, yaklaşık 40 yılın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra düşüşüne devam etti ve Fed’in ilave acil tedbirlerine rağmen piyasa bekleyişlerinin bozulmasının etkisi ile bu yıl ilk kez ons başına 1,500 dolar seviyesinin altına indi. Platin rekor düşüş gerçekleştirirken, gümüş 2011’den bu yana en büyük kaybını yaptı.

Altın fiyatları, güvenli liman talebi ile diğer piyasalardaki sert düşüşlerden dolayı ortaya çıkan nakit ve kayıpları kapatma ihtiyacı arasında sıkışmış durumda. Singapur’dan İngiltere’ye, perakendeci dealerlar son dönemde değerli metal talebinde artış görürken, altın destekli Borsa fonlarından (ETF), Bloomberg’in derlediği verilere göre, 2016’dan bu yana en büyük çıkış gerçekleşti.

ActivTrades baş analisti Carlo Alberto De Casa, “Yatırımcıların ne bulduysa sattıkları bir senaryonun içindeyiz” dedi.

Spot altın, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi ve yüzde 4.2 gerileyerek ons başına 1,465.40 dolara kadar indi. Metal geçen hafta yüzde 8.6 ile 1983’ten bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ