Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

AB Kobi haftası vesilesiyle Bedesten’de etkinlik düzenlendi…

AB Kobi haftası vesilesiyle Bedesten’de etkinlik düzenlendi…

TAÇOY: “NE YAPARSAK YAPALIM BAZI ENGELLEMELER OLABİLİR, BAZI DUVARLAR ÖNÜMÜZE ÇEKİLEBİLİR ANCAK BUNU AŞMAK İÇİN MODERN DÜNYADA GİDİLEBİLECEK YOLLAR VARDIR”

BJORNSSON: “AVRUPA KOMİSYONU, KOBİ’LERİ EKONOMİK GELİŞİM, YENİ FİKİRLER, İSTİHDAM VE SOSYAL GELİŞİM AÇISINDAN KİLİT OLARAK GÖRÜYOR”

SERTOĞLU: “TEKNİK DESTEĞİN YANINDA FİNANSAL DESTEĞİN DE VERİLEBİLDİĞİ NOKTALARDA, NE KADAR BAŞARILI ÖRNEKLER ORTAYA ÇIKARABİLDİĞİMİZ VE KOBİ’LERİN REKABET GÜCÜNÜ ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE ARTTIRABİLDİĞİMİZİ GÖRDÜK “

 Avrupa Birliği Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) Haftası vesilesiyle Lefkoşa Bedesten’de etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte, hibe alan bazı işletmelerin prototip tasarımları da sergilendi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından KKTC’de KOBİ’lere teknik destek veren projeyi yürüten Northern Ireland Cooperation Overseas’den (NI-CO)(Kuzey İrlanda Yurtdışı İşbirliği) Brian Murray “İşletmelerde İnovatif Olmak” başlıklı bir sunum yaptı.

Etkinlikte Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi, Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson ve Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Başkanı Ebru Kaptan Sertoğlu konuşma yaptı.

TAÇOY

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy konuşmasında, istikrarlı büyüme için hükümet tarafından geliştirilen Vizyon 2035 Projesi içerisinde pek çok unsur bulunduğunu ve bunların içerisinde en önemlilerinden bazılarının destekler ve fırsatlar yaratmak olduğunu belirtti. TAçoy, bunların hepsinin devlet tarafından sunulmasının mümkün olmadığını, bu çalışmalara destek olacak adımlardan bir tanesinin de destek programları olduğunu ifade etti.

Ambargo ve izolasyonlardan ileriye gidememe endişesinin öne sürüldüğünü kaydeden Taçoy, “Ne yaparsak yapalım bazı engellemeler olabilir, bazı duvarlar önümüze çekilebilir ancak bunu aşmak için modern dünyada gidilebilecek yollar vardır” dedi.

Hibe programları alan işletmelerin teşhir edilen tasarımlarına işaret eden Taçoy, “Çok güzel işler de yapılabilirmiş” dedi ve bu yeni fikirlere imkan sağlayan AB yetkililerine teşekkür etti.

BJORNSSON

Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Servisi, Kıbrıs Çözüm Destekleme Bölüm Başkanı Kjartan Bjornsson, Avrupa Komisyonu’nun KOBİ’lerin ekonomik gelişim, yeni fikirler, istihdam ve sosyal gelişim açısından kilit olarak gördüğünü kaydetti.

Bjornsson, “Yeni fikirler denemekten çekinmeyen birey ve işletmelerin büyüme ve istihdam yaratma olasılıkları daha yüksektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ