Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

5 gün sürecek “Argonaftis 2022” askeri-politik iş birliği tatbikatı bugün başlıyor

5 gün sürecek “Argonaftis 2022” askeri-politik iş birliği tatbikatı bugün başlıyor

Çok uluslu, “Argonaftis 2022” (Argonot) isimli askeri-politik iş birliği tatbikatının bugün başlayacağı belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, ABD ve İsrail’in yer alacağı ve 20 Mayıs’a kadar sürecek “Argonot 2022” tatbikatının, Güney Kıbrıs’ın deniz, hava ve kara alanlarında icra edileceğini yazdı.

Habere göre, Rum Savunma Bakanlığı konu hakkında yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle iki yıldır ertelenen tatbikatın, Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları, Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirileceğini belirtti.

Gazete 16-20 Mayıs tarihlerini kapsayan tatbikatın ilk aşamasının, NEO CG (Non-combatant Evacuation Operations Coordination Group- Savaşçı Dışı Tahliye Operasyonları Koordinasyon Grubu)gayriresmi grubuna dahil olan devletlerin, komşu bir kriz ülkesinden sivillerin tahliyesi için plan tatbikatıyla ilgili olduğunu yazdı.

Habere göre, ikinci aşama ise 17-19 Mayıs tarihlerini kapsarken bu; kriz bölgesinden sivillerin tahliyesiyle, Özel Ulusal Planlar (EES) “ESTİA’nın” hayata geçirilmesi ve plan tatbikatıyla ilgili olacak.

İkinci aşama Limasol Limanı’nda gerçekleştirilecek.

Gazete üçüncü aşamanın ise 20 Mayıs’ta, Güney Kıbrıs’ın güneyindeki deniz bölgesinde, açık denizde meydana gelen ciddi bir deniz kazası senaryosuyla gerçekleştirileceğini yazdı.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ