Reklam
Reklam
Reklam
Güncel Kıbrıs

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, cumartesi günü Türkiye’yle birlikte KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Dün sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen ve Lefkoşa’daki okullardan öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış korteji ve ardından Atatürk’ün Çocukları Resim ve Fotoğraf Sergisi’nin açılışıyla başlayan ve bugün öğrencilerin Meclis Genel Kurulu’nu toplamasıyla devam eden Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri okullarda ve ilçelerde yapılan etkinliklerle devam edecek.

Kaymakamlıklardan alınan bilgiye göre ilçe ve bucaklardaki anıtlarda da törenler düzenlenecek. Her okul ise kendi etkinliklerini düzenleyecek.

YARIN 1’NCİ SPRİNT YARIŞMALARI YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı programı çerçevesinde, yarın, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1. Sprint Yarışmaları” düzenlenecek.

İlköğretim 4. ve 5. sınıflar düzeyinde yapılacak yarışmalar, Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda saat 10.00’da başlayacak. Yarışmaların tamamlanmasının ardından dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek, ilkokul öğrencileri jimnastik gösterisi gerçekleştirecek.

ÖĞRENCİLER, CUMA GÜNÜ DEVLET PROTOKOLÜNÜ ZİYARET EDECEK

Öğrenciler, cuma günü, devlet protokolünü ziyaret edecek. Ziyaret programı şu şekilde:

Saat 09.00: Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret

Saat 09.30: Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’yi ziyaret

Saat 10.30: Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret

Saat 12.00: Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret, akabinde Bakanlar Kurulu’nu ziyaret

BRT-23 Nisan Özel programı, cuma günü saat 11.00’de yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkeden 6, Türkiye’den, çevrimiçi bağlantı ile İngiltere ve Azerbaycan’dan birer öğrenci ile bu programa katılacak.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN BRT’DE YAPACAĞI AÇILIŞ KONUŞMASI İLE 23 NİSAN GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ilişkin Bayrak Radyo ve Televizyonu’nda (BRT) saat 08.00’de yapacağı açılış konuşması ile 23 Nisan kutlamaları başlayacak.

LEFKOŞA VE GİRNE’DE ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE TÖRENLER YAPILACAK, LEFKOŞA’DA “23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ” DÜZENLENECEK

Lefkoşa’da, Atatürk Anıtı’ndaki tören saat 10.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek.

Bunun yanında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Lefkoşa Belediyesi iş birliğinde Lefkoşa Merkez okullarında öğrenim gören öğrencilerinin dönüşümlü olarak katılacakları ve gün boyu sürecek “23 Nisan Çocuk Şenliği” etkinlikleri, 20-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Şenlikte, Atatürk’ün Çocukları Resim ve Fotoğraf Sergisi gezisi, masal dinletisi, açık havada oyun etkinlikleri yer alacak.

Atatürk Anıtı önünde yapılacak Girne’deki tören ise saat 08.40’ta başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Şiir ve günün anlam ve önemini belirten konuşma ile tören tamamlanacak.

GAZİMAĞUSA’DAKİ TÖREN ZAFER ANITI ÖNÜNDE

Gazimağusa’daki tören Zafer Anıtı önünde yapılacak. Saat 08.30’da başlayacak törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende, Şht. Hüseyin Akil İlkokulu öğrencisi günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacak. Ayrıca ant ve şiir okunacak.

Gazimağusa’da yapılacak etkinlikler kapsamında, öğrenciler, bölge mercilerine ziyarette de bulunacak. Bölgedeki 11 ilkokuldan seçilen 3’er öğrenciden oluşacak gruplar, yarın saat 09.00’da 4. P. Alay Komutanı’nı, cuma günü saat 09.00’da ise Kaymakam, Merkez Komutanı, Belediye Başkanı ve Gazimağusa Polis Müdürü’nü ziyaret edecek.

GÜZELYURT’TAKİ TÖREN

Güzelyurt’taki tören Atatürk Anıtı önünde yer alacak. Saat 09.00’da başlayacak törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende Kurtuluş İlkokulu ve Özgürlük İlkokulu öğrencileri tarafından şiir okunacak ve günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak.

İSKELE’DE ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE TÖREN YAPILACAK

İskele’de Atatürk Anıtı önünde yapılacak tören saat 10.00 başlayacak. Protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başlayacak törende, kaymakam, belediye başkanı ve okul müdürü, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacak.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek törende, Şht. İlker Karter İlkokulu Müdürü konuşma yapacak.

Törende, İskele Maarif Anaokulu ve Şht. İlker Karter İlkokulu’ndan öğrenciler şiirler ve şarkılar da okuyacak.

LEFKE’DEKİ TÖREN 09.00’DA ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE

Lefke’deki tören saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde yapılacak. Protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bayraklar göndere çekilecek. Törende, Lefke İstiklal İlkokulu öğretmeni tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Ayrıca şiir de okunacak.

BUCAKLARDA DA TÖRENLER DÜZENLENECEK, MEHMETÇİK’TE “ÇOCUK ŞENLİĞİ” YAPILACAK

Mehmetçik’te Atatürk Büstü önündeki tören saat 09.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre anıta çelenkler sunulacak ve tören gruplarının bayram kutlaması yapılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak, ardından öğrenciler şiirler okuyacak.

Mehmetçik’teki Festival Alanı’nda saat 09.30’da “Çocuk Şenliği” de yapılacak. Etkinlikte, yüz boyama, zıpzıp gibi aktiviteler ve yeme-içme stantları da yer alacak.

AKDOĞAN VE GEÇİTKALE’DE TÖRENLER DÜZENLENECEK

Akdoğan’da Atatürk anıtı önündeki tören saat 09.00’da başlayacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Şiir okuması ve bayram kutlamasıyla tören tamamlanacak. Törenin ardından kortej yürüyüşü yapılacak. Kutlamalar kapsamında Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu’nda da tören yapılacak.

Geçitkale’de ise kasaba meydanında saat 09.00’da tören düzenlenecek. Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bayraklar göndere çekilecek. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yanı sıra şiir okunacak ve koro dinletisi de yer alacak.

Sosyal Medyada Paylaş
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ